DAŽNIAUSIAI UŽDUODAMI KLAUSIMAI

Kas yra skola?

Žmonės paprastai yra skolingi, kai jų išlaidos viršija pajamas.
Būsite atsakingas už skolą, jei pagal įstatymą turite mokėti, pvz., mokestį ar mokesčius už vandenį. Taip pat tikriausiai turėsite sumokėti skolą, jei pasirašėte sutartį, kurioje sakote, kad sutinkate kam nors duoti pinigų. Tai gali būti kažkas panašaus į
kredito sutartį, pavyzdžiui, jei nusipirkote skalbimo mašiną arba sudarėte kredito kortelės
nuomos sutartį; jei nuomojatės;
Jei esate atsakingas už skolą, tai vadinama „esantis atsakingas“. Tai reiškia, kad turėsite teisinę pareigą ją sumokėti. Jei nesate atsakingas, turėtumėte turėti galimybę užginčyti kreditorių.


Kas yra kreditorius?

Kreditorius yra bet kuris asmuo ar organizacija, kuriai esate skolingas.


Kaip pasinaudoti lėšomis, jei banko sąskaita areštuota dėl skolų?

Didesnę negu MVPD neišieškomą sumą antstolis gali nustatyti tada, kai skolingas asmuo pateikia duomenis apie gaunamas lėšas, iš kurių išieškojimas yra negalimas arba ribojamas (tai įvairios tikslinės išmokos, pašalpos, darbo užmokestis ir jam prilyginamos pajamos). Įprastai pakanka pateikti dviejų mėnesių banko sąskaitos išrašą, kuriame nurodomos gaunamų pajamų sumos ir kilmė. Jeigu darbo užmokestį tik planuojama gauti, antstoliui reikėtų pateikti pažymą iš darbovietės.


Apie gaunamų lėšų kilmę antstolį svarbu informuoti kaip galima operatyviau. Taip išvengiama galimų nepatogumų, kai Piniginių lėšų apribojimų informacinė sistema automatizuotai nuskaito visas lėšas bendra tvarka ir vėliau tenka rūpintis jų grąžinimu.


Svarbi taisyklė: NS lėšomis galima naudotis tik vieną kalendorinį mėnesį. Jeigu per mėnesį visa NS suma neišnaudojama, tai vėlesnį mėnesį anksčiau neišnaudota lėšų dalis yra skiriama skolų dengimui.


Ar susikaupusios išlaikymo (alimentų) skolos išieškomos pirmąja eile?


Kada esu per daug įsiskolinęs?

Kai mano namų ūkio pajamos, nepaisant sumažėjusio pragyvenimo lygio, yra nepakankamos visų mokėjimo įsipareigojimų įvykdymui per ilgą laiką.


Ar gali man padėti skolų konsultavimo tarnyba?

Jei esate skolingi keliems kreditoriams ir sunkiai susitvarkote, turėtumėte kuo greičiau kreiptis patarimo.

Patarimai dėl skolų ir konsultacijos padeda piliečiams gauti savo finansų ir skolų apžvalgą ir padėti valdyti savo finansus taip, kad pagerintų jų finansinę būklę. Nemokamos ir nepriklausomos konsultacijos teikiamos daugelyje skolų konsultavimo organizacijų. Jie gali patarti akis į akį, telefonu ir internetu.


Kokią skolą aš turiu?

Surinkite visą informaciją apie savo skolas, pvz., sutartis, sąskaitas ir ataskaitas.
Pavyzdžiui, jūsų skolos gali apimti:
– nuomos įsiskolinimas
– kredito kortelių skolos
– savivaldybės mokesčių nepriemokos
– sąskaitos už energiją ar vandenį
– pinigų, kuriuos pasiskolinote iš draugų ar šeimos
Sudarykite savo skolų sąrašą ir užrašykite kiekvienos skolos detales.
Ši informacija gali būti:
– kam esate skolingas pinigus – tai jūsų „kreditorius“
– kai pirmą kartą praleidote mokėjimą
– kiek esate skolingas
– ką kreditorius padarė, kad atgautų pinigus – pavyzdžiui, išsiuntė jums laiškus ar kreipėsi į teismą